Porada eksperta

Udany zakup okien krok po kroku

Zakup okien – zarówno do nowego budynku jak i na wymianę w budynku remontowanym – to inwestycja, do której warto dobrze się przygotować.
W niniejszym artykule podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, a także o co zapytać sprzedawcę szukając nowej stolarki budowlanej.

1. Którego dostawcę okien wybrać?

Nowe okna to inwestycja na lata, dlatego najlepiej wybierać produkty renomowanych firm, które mają stabilną pozycję i doświadczenie w branży. Należy pamiętać, że producent okien ma kilku dostawców poszczególnych elementów okna. Dlatego zapytaj sprzedawcę o źródło:
okuć,
profili,
szkła.
Firma OLA Kaliska, która działa na rynku już od ponad 30 lat, współpracuje ze znanymi na całym świecie koncernami Veka i Winkhaus. To gwarancja jakości i trwałości sama w sobie.

2. Po czym rozpoznać energooszczędne okna?

Dla każdego okna producent określa współczynnik przenikania ciepła Uw (inaczej współczynnik izolacyjności termicznej). Na ten współczynnik wpływ mają profile okienne oraz szyby.
Profile okienne mają określone klasy: A lub B. Profile klasy A to produkty najlepszej jakości. Klasa A oznacza, że:
– ścianki zewnętrzne profili mają grubość 3 mm (+/- 0,2mm),
– szerokość komór wewnętrznych to minimum 5 mm.
Klasa A gwarantuje ochronę przed zimnem oraz odpowiednią trwałość i stabilność. Profile okienne mają określony współczynnik przenikania ciepła profilu Uf. Kupując stolarkę w OLA Kaliska, masz gwarancję, że otrzymasz produkt w klasie A.
Znaczący wpływ na izolacyjność cieplną całego okna mają szyby. Możemy wybrać szklenie 2-szybowe (inaczej szklenie 1-komorowe) lub 3-szybowe (inaczej szklenie 2-komorowe). Ten drugi wariant to dzisiaj standard.

ZAPAMIĘTAJ! Im NIŻSZY współczynnik Uw, tym bardziej energooszczędne jest okno.

3. Czy okna mogą chronić przed hałasem?

Oczywiście, że tak! Podobnie jak z izolacyjnością termiczną, producent okien PCV lub drewnianych podaje do każdego okna izolacyjność akustyczną określoną współczynnikiem Rw (wyrażany w dB).
Jeśli mieszkasz bądź budujesz w hałaśliwym miejscu, zapytaj sprzedawcę o możliwość zastosowania szyb akustycznych.

ZAPAMIĘTAJ! Im WYŻSZY współczynnik Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna.

4. Kiedy inwestować w okna o podwyższonej odporności na włamania?

Kupując nowe okna Trójmiasto, warto rozważyć możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed włamaniem. Okna mogą mieć różne klasy bezpieczeństwa, m.in. RC1, RC2, RC2N. Pod tymi skrótami kryją się różne ilości zaczepów antywyważeniowych, klamki z kluczykiem, ochrona klamki przed rozwierceniem, a nawet szyby laminowane. Warto zapytać sprzedawcę o różne opcje ochrony Twojego domu – szczególnie pomieszczeń łatwo dostępnych np. w piwnicy czy na parterze. W OLA Kaliska dopasujemy okna do Twoich potrzeb!

5. Jaki kolor okien wybrać?

Od lat najbardziej popularne są okna białe. Pasują do każdej elewacji i każdej aranżacji wnętrza.
Producenci jednak systematycznie rozszerzają gamę kolorów, która umożliwia wiele kombinacji: kolor na zewnątrz, od wewnątrz lub obustronnie. W OLA Kaliska możesz wybierać spośród ponad 50 kolorów Renolit i wszystkich kolorów RAL w przypadku ślusarki ALU. Triumfy w ostatnich latach święcą szarości i antracyty, ale nie brakuje osób stawiających na ponadczasowe dekory drewnopodobne.
Kupując okna do domu jednorodzinnego warto dopasować kolor okien do dachu i elewacji.

6. Jak długo trwa realizacja zamówienia?

Zakup okien należy zaplanować odpowiednio wcześniej, by dostawa zgrała się z planem innych prac budowlanych czy remontowych. Od momentu zamówienia do wyprodukowania stolarki może upłynąć nawet kilka tygodni. Terminy realizacji zwykle uzależnione są od wybranego koloru okien – zwykle na kolory niestandardowe czeka się dłużej.

7. Kto mierzy i kto montuje okna?

Otwory okienne inwestor może pomierzyć sam. OLA Kaliska oferuje jednak bezpłatny pomiar, co gwarantuje, że przy montażu nie będzie żadnych niespodzianek.
Przy zakupie okien dodatkowo można zamówić także usługę montażu okien, a w przypadku wymiany – nawet usługę demontażu i utylizacji starych okien.

Mamy nadzieję, że nasz przepis na dany zakup okien pomoże Ci dobrze przygotować się do inwestycji, tak by w 100% spełniała Twoje oczekiwania.
Po więcej informacji zapraszamy do naszych Biur Obsługi Klienta w Kaliskach i Starogardzie Gdańskim.