Porada eksperta

Wymiana okien w domu – praktyczne informacje.

Wymiana okien w domu czy mieszkaniu jest przedsięwzięciem, które wymaga przemyślenia kilku istotnych kwestii. O ile nie ulega wątpliwości fakt, że obecnie dostępne okna są nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem i wymiana starych okien na nowe jest już w zasadzie koniecznością, o tyle dobór ich rodzaju, a także decyzja co do metody montażu nie jest już tak oczywista. Od czego zatem zacząć oraz jak i kiedy przeprowadzić wymianę okien ?

Wymiana okien – jakie okna wybrać?

OKNA PCV

Najpopularniejszym rodzajem okien są obecnie okna z tworzywa sztucznego, czyli PCV (polichlorku winylu). Jest to wysokiej jakości materiał, który posiada bardzo wiele zalet. Okna PCV są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych takich jak: deszcz, śnieg, silne promieniowanie słoneczne czy znaczne wahania temperatur. Cechuje je ponadto duża wytrzymałość, szczelność i brak konieczności konserwacji (jaka występuje w przypadku okien drewnianych). Są one także niepalne i nie ulegają odkształceniom. Bardzo istotny dla użytkowników jest również fakt, że okna te są łatwe w czyszczeniu. Polichlorek winylu jest bowiem materiałem o niezwykle gładkiej powierzchni zewnętrznej, co znacznie ogranicza przywieranie do niego zanieczyszczeń oraz ułatwia mycie.

Okna PCV to obecnie bardzo bogaty wachlarz produktów opartych na profilach różnych systemów okiennych. Producenci stolarki okiennej zazwyczaj oferuję kilka rozwiązań z różnych półek cenowych i jakościowych. Ponieważ okna to produkt na lata, warto zapoznać się szczegółowo z budową oferowanych profili okiennych, bo to one znacząco wpływają na termoizolację, a więc i komfort cieplny użytkowników. Dziś okna oferujemy głównie z pakietem trzyszybowym, więc nie powinno być różnic, jeśli chodzi o wpływ pakietu szybowego na termoizolację okien u różnych producentów. Ważny jest profil i jego klasa, jakość wykonania, poziom wykonanego montażu. W profilach prym wiodą te klasy A, o grubszych niż pozostałe klasy ściankach, ze specjalnymi stalowymi wzmocnieniami. Warto zdecydować się na okna z profili firmy Veka, która zapewnia zamknięty kształtownik stalowy jako wzmocnienie. Stal zamknięta w ramie to gwarancja stabilności konstrukcji na lata, bez ugięć i wypaczeń. Stolarka na profilach klasy A będzie oczywiście droższa niż produkty klasy B, ale jej trwałość i parametry termiczne z pewnością warte są ceny.

OKNA ALUMINIOWE

Coraz więcej klientów rozważa także stolarkę aluminiową jako dobry wybór przy wymianie okien. Podobnie jak okna PVC, okna aluminiowe cechują się znakomitymi parametrami termoizolacyjnymi oraz stabilnością konstrukcji, a przy tym doskonale wyglądają. Zastosowanie profili aluminiowych daje niesamowity efekt zwłaszcza przy dużych przeszkleniach oraz rozwiązaniach przesuwnych przy wyjściach na taras. Cienkie profile powiększają przestrzeń szklenia, dzięki czemu osiągamy lepsze doświetlenia wnętrza. Podobnie jak przy PVC tak i przy oknach aluminiowych warto pytać o szczegóły i wybrać świadomie producenta i profil. Standardy jakościowe i parametry cieplne mają duże znaczenie w późniejszym użytkowaniu okien i satysfakcji z dokonanego zakupu.

Wymiana okien – jak się przygotować?

Jeśli czeka nas wymiana okien, warto się do niej przygotować. Na pewno lepiej przeprowadzać wymianę okien wiosną, latem i jesienią, gdyż montaż przebiega wtedy znacznie sprawniej niż zimą. Co więcej, przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz pomieszczenia w warunkach zimowych mogą zostać bardzo wychłodzone.

W pierwszej kolejności należy dokonać precyzyjnych pomiarów otworów okiennych. Wiele firm oferuje usługę pomiaru przed przygotowaniem oferty. Doświadczony pracownik przyjedzie na miejsce i dokona profesjonalnego pomiaru, a także udzieli informacji na temat oferowanych przez daną firmę okienną rozwiązań. Jest to szczególnie ważne przy wymianie bardzo starych okien skrzynkowych, których montaż różnił się od montażu, który stosuje się obecnie.

Wymiana okien rozpoczyna się usunięcie starych okien oraz oczyszczenie i wyrównanie otworów. Dotyczy to usunięcia wszystkich fragmentów niebędących częścią ścian budynku, czyli tynku, zaprawy i uszczelnienia. Jeżeli natomiast po demontażu zostaną w ścianach jakiekolwiek ubytki, koniecznie należy je zagruntować i uzupełnić zaprawą.

Przy samym montażu należy pamiętać o tym, aby ościeżnice nie stykały się ze ścianą. Chodzi o to, aby nie były na nie przenoszone żadne siły ze ścian. W związku z tym okna zawsze muszą być mniejsze od otworu. Pomiędzy otworem a ościeżnicą okna musi zostać zachowany pewien luz. Jest to tzw. dylatacja zapobiegająca odkształcaniu się profili podczas użytkowania oraz umożliwiająca wykonanie szczelnego połączenia okna ze ścianami za pomocą kotew lub dybli. Uszczelnienia dokonuje się za pomocą poliuretanowej pianki uszczelniającej, która dobrze izoluje, amortyzuje i kompensuje różnice w naprężeniach.

Wymiana okien w bloku

Wymiana okien w bloku ma tę niewątpliwą zaletę, że zazwyczaj do pomieszczeń będą pasowały okna o standardowych wymiarach. Będzie to miało wpływ na ich cenę. Warto też sprawdzić, czy nie przysługuje nam zwrot kosztów za wymianę okien. Informację taką uzyskamy w spółdzielni mieszkaniowej. Pamiętajmy, że wymiana okien w bloku wymaga uzyskania zgody zarządcy budynku.

Wymiana okien – cena

Koszt wymiany okien zależy od rodzaju wybranych profili, pakietu szybowego, wielkości okien, koloru oraz ilości (przy wymianie większej ilości okien w domu firmy często oferują atrakcyjne rabaty). Ważna jest również ilość drzwi balkonowych oraz wybrane rozwiązanie. Na cenę wpłynie także zakres usługi montażowej, którą ustalimy z dostawcą okien lub niezależną ekipą monterską – tu z pewnością cenę podniesie tzw. ciepły montaż, ale dzięki niemu zyskujemy lepszą ochronę przed niskimi temperaturami. Ze względu na kwestie gwarancyjne warto skorzystać z usługi montażowej u dostawcy okien.