Porada eksperta

Jakie okna są lepsze: PCV czy drewniane?

Planujesz wymianę okien na nowe? Oczywiste jest, że każda zmiana powinna być lepsza, więc pierwsze pytanie jakie sobie zadajemy w tej sytuacji to: drewniane czy PCV? Większość z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy w domach były tylko drewniane ramy okienne, później na rynek wprowadzono okna plastikowe, które były znacznie bardziej funkcjonalne i stały się najpopularniejszym wyborem wśród konsumentów. Jednak w dobie dzisiejszych technologii, okna drewniane mogą nieznacznie różnić się parametrami od okien PCV.
Zacznijmy od tego, czym różnią się od siebie dane modele? Przede wszystkim materiałem wykonania,funkcjonalności, trwałością oraz ceną.

Okna PCV są bardzo łatwe w utrzymaniu, nie chłoną wilgoci, dzięki czemu nie tworzą środowiska sprzyjającego rozwojowi pleśni oraz grzybów. Trwałość jest kolejną zaletą ram okiennych PCV, (okna można użytkować nawet 30-50 lat). Charakteryzują się dużą odpornością na czynniki atmosferyczne, temperaturę oraz na działanie promieni UV. Kolejnymi plusami są, dobra szczelność, wysokie właściwości termoizolacyjne, oraz izolacja akustyczna chroniąca domowników przed dźwiękami zewnętrznymi.Cena również zachęca do zakupu, na rynku można znaleźć duży wybór, różnych kolorów okien za naprawdę niewygórowane pieniądze. Minusem okien PCV jest to, że po pewnym czasie użytkowania należy je wyregulować, lecz nie jest to skomplikowana czynność.

Okna drewniane wykonywane są z drewna różnego gatunku i klasy, im lepsze drewno, tym lepsza jakość. Popularnymi gatunkami drewna z których tworzone są ramy okienne są: sosna, świerk, modrzew, dąb. Obróbka tych materiałów jest w miarę łatwa oraz doskonale spełnia funkcje jakie powinna mieć dobra rama okienna. Dodatkowo materiały używane do tworzenia okien, są bardziej ekologiczne niż okna wykonywane z innych materiałów, a w dzisiejszych czasach większość z nas przykłada do tego wagę. Niewątpliwą zaletą są również walory estetyczne, większość osób decydujących się na zakup, zwraca uwagę własnie na aspekty estetyczne, dzięki którym w pomieszczeniu robi się przytulniej. Oprócz pięknego wyglądu,okna mają też inne funkcje, które pozycjonują je na wysokim poziomie. Podobnie jak okna PCV, drewniane również charakteryzują się dużą wytrzymałością, przy odpowiedniej dbałości, można użytkować je wiele lat. Minusem może być podatność na promieniowanie UV i konieczność ponownego odświeżenia po jakimś czasie. Jednak potrzeba malowania może być także plusem, ponieważ gdy znudzi nam się stary kolor okien można je przemalować na inny. Kolejnym mankamentem to podatność drewna na przyjmowanie wilgoci, za czym może iść minimalna zmiana wymiarów okna.

Reasumując, Okna PCV na pewno nie dorównują w wyglądzie oknom drewnianym, jednak są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jedne jak i drugie posiadają wiele zalet, które utrudniają wybór, natomiast każdy powinien kierować się doborem okien według własnych potrzeb i preferencji. Na stronie https://www.ola-kaliska.pl/stolarka-pvc-okna-i-drzwi/ na pewno znajdziesz odpowiednie okna dla Ciebie.