Wymiana okien w domu – praktyczne i informacje

Wymiana okien w domu – praktyczne i informacje

Wymiana okien w domu czy mieszkaniu jest przedsięwzięciem, które wymaga przemyślenia kilku istotnych kwestii. O ile nie ulega wątpliwości fakt, że obecnie dostępne okna są nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem i wymiana starych okien na nowe jest już w zasadzie koniecznością, o tyle dobór ich rodzaju, a także decyzja co do metody montażu nie jest już tak oczywista. Od czego zatem zacząć oraz jak i kiedy przeprowadzić wymianę okien ?

Wymiana okien — jakie wybrać ?

Najpopularniejszym rodzajem okien są obecnie okna z tworzywa sztucznego, czyli PCV (polichlorku winylu). Jest to wysokiej jakości materiał, który posiada bardzo wiele zalet. Okna PCV są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych takich jak: deszcz, śnieg, silne promieniowanie słoneczne czy znaczne wahania temperatur. Cechuje je ponadto duża wytrzymałość, szczelność i brak konieczności konserwacji (jaka występuje w przypadku okien drewnianych). Są one także niepalne i nie ulegają odkształceniom. Bardzo istotny dla użytkowników jest również fakt, że okna te są łatwe w czyszczeniu. Polichlorek winylu jest bowiem materiałem o niezwykle gładkiej powierzchni zewnętrznej, co znacznie ogranicza przywieranie do niego zanieczyszczeń oraz ułatwia mycie.

Okna PCV dostępne są jako dwu lub trzyszybowe, a ilość szyb decyduje o stopniu ich termoizolacyjności. Warto również zdecydować się na okna z profilami o grubych ściankach klasy A, które posiadają specjalne, metalowe wzmocnienia. Aby okna zapewniały odpowiednią szczelność oraz nie powodowały znacznych strat ciepła z pomieszczenia, współczynnik przenikania ciepła nie powinien być większy niż 1,1 W/m2K. Przykładem dobrego okna PCV jest okno dostępne tu: http://www.ola-kaliska.pl/stolarka-pvc-okna-i-drzwi/brazowy-70

Do wyboru mamy również okna o profilach drewnianych, aluminiowych i drewniano-aluminiowych, które cechują się nieco lepszymi parametrami i większą trwałością. Bardzo trwałe i posiadające pozytywne opinie okna aluminiowe, np. okno MB-70, można znaleźć tutaj: http://www.ola-kaliska.pl/systemy-aluminiowe/

Wymiana okien jak się przygotować?

Jeśli czeka nas wymiana okien jak się przygotować do niej jest bardzo ważną kwestią. Na pewno lepiej przeprowadzać wymianę okien wiosną, latem i jesienią, gdyż montaż przebiega wtedy znacznie sprawniej niż zimą. Co więcej, przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz, pomieszczenie może zostać bardzo wychłodzone.

W pierwszej kolejności należy dokonać precyzyjnych pomiarów otworów okiennych. Pomiędzy otworem a ościeżnicą okna musi zostać zachowany pewien luz. Jest to tzw. dylatacja zapobiegająca odkształcaniu się profili podczas ich użytkowania oraz umożliwiająca wykonanie szczelnego połączenia okna ze ścianami za pomocą kotew i pianki uszczelniającej.

Ważnym etapem początkowym jest również usunięcie starych okien oraz oczyszczenie i wyrównanie otworów. Dotyczy to usunięcia wszystkich fragmentów niebędących częścią ścian budynku, czyli tynku, zaprawy i uszczelnienia. Jeżeli natomiast po demontażu zostaną w ścianach jakiekolwiek ubytki, koniecznie należy je zagruntować i uzupełnić zaprawą.

Przy samym montażu należy pamiętać o tym, aby ościeżnice nie stykały się ze ścianą. Chodzi o to, aby nie były na nie przenoszone żadne siły ze ścian. W związku z tym okna zawsze muszą być mniejsze od otworu. Ramy mocowane są do muru za pomocą kotew lub dybli, a całość uszczelniania jest pianką poliuretanową, która dobrze izoluje, amortyzuje i kompensuje różnice w naprężeniach.

Wymiana okien w bloku

Wymiana okien w bloku ma tę niewątpliwą zaletę, że zazwyczaj do pomieszczeń będą pasowały okna o standardowych wymiarach. Będzie to miało wpływ na ich cenę. Warto też sprawdzić, czy nie przysługuje nam zwrot kosztów za wymianę okien. Informację taką uzyskamy w spółdzielni mieszkaniowej. Pamiętajmy, że wymiana okien w bloku wymaga uzyskania zgodny zarządcy budynku.

Wymiana okien cena

Gdy przeprowadzana jest wymiana okien cena zależy od rodzaju wybranych profili, tego ile okna posiadają szyb, ich wielkości, koloru oraz ilości (przy wymianie większej ilości okien w domu firmy często oferują atrakcyjne rabaty). Ważna jest również ilość drzwi balkonowych. Koszt wymiany okien zależny jest również od tego, czy zdecydujemy się na samodzielny montaż, czy też skorzystamy z usług fachowców.

Koszt wymiany okien

Wymianę okien możemy przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług wykonawcy. W zależności od tego, przez kogo będzie ona przeprowadzona, koszt wymiany okien będzie różny. Ceny zaczynają się zazwyczaj od ok. 80 zł/metr bieżący. Mają na nią wpływ również ilość, rozmiar i powierzchnia okien.

Wymiana okna koszt robocizny

Warto jednak pamiętać, że firmy sprzedające okna oferują również usługę montażu za dodatkową opłatą. Może się ona okazać na tyle niewielka w porównaniu do ceny samych okien, że samodzielny montaż lub wynajęcie osobnej firmy montażowej nie będzie opłacalne. Obecnie sytuacja taka stała się już praktycznie normą. Najlepiej zatem dowiedzieć się, jaki posiada wymiana okien koszt robocizny w firmie, w której zamierzamy kupić nowe okna.

Szeroki wybór okien wysokiej jakości znajdziecie Państwo na naszej stronie http://www.ola-kaliska.pl/

wymiana okien