Porada eksperta

Jak utrzymać ciepło w domu?

Dom jest miejscem, które kojarzy się każdemu przede wszystkim z ciepłem i bezpieczeństwem. Utrzymując odpowiedni poziom ciepła w domu, czujemy, że mamy dokąd wrócić i gdzie się ogrzać nawet w najbardziej mroźną zimę, co wzbudza w nas poczucie bezpieczeństwa. Jedno z drugim wiąże się jednak nie tylko z tego powodu – te dwa określenia łączy również inne określenie: stolarka drzwiowa i okienna.

Co zrobić, by w domu było ciepło?

Do wytworzenia odpowiedniej temperatury zapewniającej komfort cieplny domowników, w budynku musi zostać zainstalowane źródło ciepła. Jednak byłoby ono zupełnie niepraktyczne i nieekonomiczne, gdyby ciepło uciekało z domu wszelkimi możliwymi otworami. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć odpowiednią izolację termiczną całego budynku, zależną od technologii jego wykonania, rodzaju zastosowanych materiałów i innych parametrów. Budynek powinien posiadać dobrze zaizolowane, najlepiej również ocieplone ściany, dach oraz podłogi. Dobrze, aby posiadał także podpiwniczenie, które stworzy swoistą izolację termiczną od strony gruntu. Nieprzepuszczająca zimna, ale zapewniająca odpowiedni obieg powietrza stolarka drzwiowa i okienna również jest nie bez znaczenia. Zabezpieczenie domu przed utratą zimna ze wszelkich możliwych stron daje korzystny efekt – pozwala używać mniejszej mocy ogrzewania, a tym samym znacząco oszczędzać na tym wydatku w porze zimowej.

Jaki rodzaj okien i drzwi wybrać?

Wstawiając okna i drzwi do budynku, należy mieć na uwadze ich wytrzymałość i prognozowaną wieloletnią jakość. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są okna PCV (zwane również PVC, co oznacza dokładnie ten sam związek, polichlorek winylu, z którego są wykonane). Profile PCV są odporne na wilgoć, a co za tym idzie również na odkształcenia związane z ekspozycją na warunki atmosferyczne. Dobrze wyregulowane będą w stanie wpuszczać do środka odpowiednią ilość świeżego powietrza, a przez właściwy sposób montażu podwójnych lub potrójnych szyb w oknach, wpuszczają dostatecznie wiele słońca do środka, dogrzewając pomieszczenie światłem naturalnym.

Zadbaj o ciepło w domu

Okna PCV, pasują do każdego wnętrza i każdej elewacji. W projekcie architektonicznym budynku powinny zostać uwzględnione rozmiary okien oraz ich rozmieszczenie.  Dzięki temu łatwiej będzie dopasować inne parametry stanowiące o utrzymaniu ciepła w budynku. Duże i liczne okna wpuszczają mnóstwo światła słonecznego, więc wspaniale doświetlają i dogrzewają wnętrze. Im większe przeszklenia, tym bardziej warto zadbać, by ciepło nie uciekało z domu. Dlatego przy wyborze stolarki okiennej tak istotne są parametry cieplne gwarantowane przez dostawców profili oraz zastosowane rozwiązania podnoszące termoizolacyjność okien. Zwróćmy uwagę na ilość komór w profilu (zarówno w skrzydle jak i w ramie). Zapytajmy o uszczelnienie, zastosowany pakiet szybowy oraz ciepły montaż. Drzwi, podobnie jak okna, powinny być odpowiednio uszczelnione, ale także wyregulowane, aby świeże powietrze mogło przez nie przenikać do wnętrza. Wybierając stolarkę wysokiej jakości, od renomowanego producenta zyskujemy szansę na naprawdę ciepłe wnętrza bez strat.